Достапни линкови

Примирје во Јемен


Анти-владини протести во Јемен
Претседател на Јемен Али Абдула Салех и високи племенски лидери побараа примирје, за да се стави крај на борбите во кои загинаа над 100 луѓе. Оваа недела насилство помеѓу приврзаниците на претседателот Салех и приврзаниците на водачот на влијателната племенска конфедерација Хашид, беа едни од најкрвавите од почетокот на борбите во јануари. Извештаите велат дека илјадници луѓе ги напуштиле своите домови оттогаш. Во јануари луѓето почнаа масовни протести со барање Салех да се тргне од власт по 33 години владеење. Пред два месеци Хашид кои му беа сојузнииц на Салех , застана на страната на опозицијата .
XS
SM
MD
LG