Достапни линкови

Арапската лига ќе побара од ОН признавање на палестинска држава


Состанок на Арапската лига
Арапската лига соопшти дека го подржува барањето од ОН да се побара да го признаат формирање на палестинска држава. Во соопштението на Арапската лига, се наведува дека со тој потег ОН целосно ќе го признаат Западниот Брег и Појасот Газа, како независна држава, со Источен Еруслами како нејзин главен град. Арапската лига ќе го побара тоа од ОН на состанокот во Њујорк во септември. Во петокот, претседателот на Генералното собрание на ОН Џозеф Дајс, рече дека ако сака палестинската држава да биде призната во ОН, ќе биде потребна подршка од сите постојани членки со право на вето во Советот за безбедност.
XS
SM
MD
LG