Достапни линкови

Карзаи развива економски врски со Туркменистан


Претседателите на Туркменистан и на Авганистан
Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи денеска е во посета на Туркменистан. Со тамошниот претседател Гурбангулу Бердумухамедов разговарале за продлабочување на економските врски, како и за плановите двете земји да се поврзат со железница и за изградба на гасовод кој од Туркменистан, преку Авганистан и Пакистан ќе води до Индија.
XS
SM
MD
LG