Достапни линкови

Египет го отвори граничниот премин кон Газа


Египет денеска го отвори граничниот премин кон Појасот Газа, за прв пат во последниве 4 години. Според официјален Каиро, преминот ќе биде отворен по 8 часа дневно со цел да им се отвори прозорец кон светот на жителите на Газа. Египет го затвори овој граничен премин во 2007-ма откако контролата врз Појасот Газа ја превзеде Хамас.
XS
SM
MD
LG