Достапни линкови

Разговори на Обама со полските лидери во Варшава


Американскиот претседател Барак Обама, денеска во Варшава ќе разговара со полскиот претседател Бронислав Коморовски и со премиерот Доналд Туск, со што ја завршува европската турнеја. Главни теми се анти-ракетниот штит и енергетиката. Се очекува потврда дека Полска ќе биде вклучена во американскиот проект за анти-ракетна одбрана во Европа, а во врска со енергетиката, ќе стане збор за можното вклучување на американски компании во експлоатација на гас и евентуална изградба на нуклеарна централа во Полска.
XS
SM
MD
LG