Достапни линкови

Белорускиот претседател ќе забрани странски медиуми


Белорускиот претседател Александар Лукашенко се закани дека ќе забрани некои странски медиуми да работат во таа земја поради нивните извештаи дека во Белорусија се продлабочува финансиската криза. Тој исто така упати критики и до некои белоруски новинари кои работеле за странски организации. Централната банка на Белорусија оваа недела ја преполови вредноста на белоруската рубља во однос на американскиот долар. Граѓаните во таа земја почнаа панично да купуваат долари и евра во обид да ги зачуваат нивните заштеди.
XS
SM
MD
LG