Достапни линкови

Ештон: европската визија за Косово да стане реалност


Кетрин Ештон, Хашим Тачи
Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика Кетрин Ештон денеска во Призрен изјави дека со косовскиот премиер Хашим Тачи разговарала за тоа дека европската визија за Косово треба да стане реалност. Премиерот Тачи пак, изјави дека и ветил на Ештон продолжување на дијалогот со Србија околу техничките прашања. Ештон се осврна и врз вчерашното апсење на Ратко Младиќ при што оцени дека тоа е важен момент за Србија.
XS
SM
MD
LG