Достапни линкови

Иванов: Македонија е подготвена за преговори со ЕУ


Македонскиот претседател Ѓорге Иванов
Македонскиот претседател Ѓорге Иванов во своето денешно обраќање на состанокот на шефови на држави од Централна и Источна Европа што се одржува во Варшава оцени дека Македонија е подготвена да ги почне преговорите за членство во Европската унија. Тој притоа изрази надеж дека европските лидери на претстојниот состанок на Европскиот совет ќе и овозможат на Македонија да го продолжи патот кон Европската унија. ,,Со тоа нам ќе ни овозможат паралелно со преговорите за интеграција да ги довршиме и разговорите за спорот околу името,, изјави, меѓу другото, претседателот Иванов.
XS
SM
MD
LG