Достапни линкови

Обама: Франција и САД согласни за Либија


,,Франција и Соединетите Држави се решени да ја завршат работата во Либија,, изјави денеска американскиот претседател Барак Обама по разговорите со францускиот претседател Никола Саркози на маргините на состанокот на Г8 во Довил. На истата прес конференција Саркози повтори дека либискиот лидер Гадафи треба да замине од власт. Тоа всушност се наведува и во завршната декларација од самитот.
XS
SM
MD
LG