Достапни линкови

Русија бара фер судење за Младиќ


Младиќ беше уапсен во селото Лазарево во близина на Зрењанин
Русија не може, а да не го поздрави апсењето на Ратко Младиќ, но има намера да побара праведна истрага во Хашкиот трибунал, изјави шефот на Комитетот за меѓународни односи при руската Дума, Константин Косачов. Тој вели дека апсењето на Младиќ предизвикува двојно чуство, од една страна не може, а да не се поздрави чинот што пред суд ќе биде изнесен човек обвинет за страшни злосторства, од друга страна, пак, постојат сомнежи дека судењето на Младиќ во Хашкиот трибунал ќе биде објективно и праведно.
XS
SM
MD
LG