Достапни линкови

ЕУ и НАТО за апсењето на Младиќ


Шефот за надворешна политика на ЕУ Кетин Ештон
Високата преставничка на Европската Унија задолжена за надворешна политика Кетрин Ештон, го поздрави апсењето на Ратко Младиќ и побара тој без одлаѓања да биде префрлен во Хашкиот трибунал. Генералниот секретар на НАТО Андрес фог Расмусен исто така го поздрави апсењето на хашкиот бегалец и рече дека тоа ќе овозможи правдата да биде задоволена. Реакции за апсењето на Младиќ доаѓаат од сите страни. Информацијата за апсењето на Младиќ ја потврди српскиот претседател Борис Тадиќ. Младиќ е уапсен утрово на територија на Србија.
XS
SM
MD
LG