Достапни линкови

Русија и Франција се договорија за продажбата на Мистрал


Дмитри Медведев и Никола Саркози
Русија и Франција се договорија околу продажбата на воените бродови Мистрал за потребите за руската армија. Претседателите на Русија и на Франција Дмитри Медведев и Никола Саркози го објавија тоа по средбата во Франција, каде се одржува состанокот на Групата најразвиени инустриски земји (Г 8). Франција треба да и продаде на Русија два носачи на хелихоптери Мистрал. Како што најави Медведев договорот ќе биде потпишан наскоро.
XS
SM
MD
LG