Достапни линкови

Анти-американски протести во Багдад


Деститици илјади следбеници на шиитскиот верски лидер Моктада Ал Садр протестираат денеска во Багдад со барање американските сили да го напуштат Ирак. Според билатералниот американско – ирачки договор, американските сили треба да се повлечат од Ирак до крајот на годинава, но постои можност дел од нив да останат како подршка на стабилноста во таа земја.
XS
SM
MD
LG