Достапни линкови

Европските држави бараат осуда од ОН за Сирија


Европските држави побараа резолуција на Обединетите нации со која ќе биде осудена Сирија за загушувањето на мировните протести во таа земја.Западните агенции кои цитираат дипломати на ОН во Брисел јавија дека Франција, Германија и Португалија испратиле драфт текст до сите другу претствници од 15 члениот совет.Минатиот месец европјаните подржани од САД се обидоа да добијат согласност од Советот за осуда на насилствата во Сирија, но на ова се спротивстави Русија.
XS
SM
MD
LG