Достапни линкови

Папандреу бара консензус за продолжување на економската обнова на Грција


Грчкиот премиер Јоргос Папандреу на средбата со претседателот Каролос Папуљас побара национален консензус за продолжување на економската обнова на земјата. „Владата бара најширок консензус како од партиите, така и од јавноста“ рече Папандреу. Опозициските лидери на вчерашната средба со Папандреу се спротиставија на владиниот рецепт за излез од кризата, во кој се предвидени интензивирање на економските мерки и забрзување на приватизацијата. Новиот план за период од неколку години е комбинација од забрзување на приватизацијата и засилување на строгите мерки, посебно даночните.
XS
SM
MD
LG