Достапни линкови

Лидерот на Северна Кореја во Кина


Ком Јонг Ил фотографиран на излегување од Хотел во северна Кина пред неколку дена
Лидерот на Северна Кореја Ким Јонг Ил се сретнал со претседателот на Кина Ху Џинтао, јавија медиумите. Станува збор за трета средба меѓу двајцата лидери во изминативе година дена. Од кинеското Министерство за надворешни работи не потврдија дека севернокорејскиот лидер е во Кина, но од друга страна, кинескиот премиер Вен Џиабао рече дека неговата земја го поканила Ким Јонг Ил на разговори за економскиите реформи на официјален Пекинг.
XS
SM
MD
LG