Достапни линкови

Европска помош за соседите на ЕУ


од денешната прес конференција во Брисел
Европската унија планира да обезбеди помош за земји каде се потребни демократски реформи. Станува збор за држави на Блискиот Исток, Северна Африка и поранешни членки на Советскиот блок, кои не се дел од Унијата. Одлуката следи по немирите кои избиваат на Блискиот Исток и во северот на Африка. Шефот за надворешна политика на ЕУ Кетрин Ештон ја најави помошта денеска на прес конференција во Брисел. „Пред се` ние ова го нарекуваме партнерство. Имаме што да понудиме за општествата во развој во нашето соседство“ рече Ештон.
XS
SM
MD
LG