Достапни линкови

Русија - последните напади на НАТО врз Гадафи се нелегални


Libya -- Tajura, 30 km east of Tripoli, 24May2011
Русија денеска соопшти дека последните НАТО напади врз Триполи беа надвор од резолуцијата на ОН за Либија.
Во соопштението на министерството за надворешни работи се наведува дека тоа може да води кон натамошна ескалација на насилствата а не кон брз крај на оружениот конфликт. Нато ноќеска изврши најсилна серија напади врз седиштето на либискиот лидер Моамер ел Гадафи во Триполи. Русија беше воздржана во врска со втората резолуцијата на ОН за Либија.
XS
SM
MD
LG