Достапни линкови

Сомнежи за непријавен нуклеарен реактор во Јемен


Меѓународната агенција за атомска енергија рече дека на локација во пустината во Јемен, каде изралексите сили извршија бомбардирање во 2007 година, најверојатно се градел нуклеарен реактор. Агенцијата соопшти дека објектот кој бил уништен во бомбардирањето најверојатно бил нуклеарка, чија изградба требала да биде пријавена. Станува збор за прва претпоставка на меѓународната организација во врска со овој инцидент. Во врска со Иран, Агенцијата соопшти дека добила повеќе обвинувања дека нуклеарната програма може да се користи за воени цели.
XS
SM
MD
LG