Достапни линкови

Мубарак обвинет за убиство со предомисла


од протестите во Египет
Екс-претседателот на Египет и неговите синови ќе се појават пред суд, соочени со обвиненија за убиството на анти-владини демонстранти. Хосни Мумбарак и неговите синови се обвинети за „убиство со предомисла на учесници на мирен протест на 25 Јануари“ се вели во соопштението на јавниот обвинител. Тројцата се дополнително обвинети за злоупотрба на народни пари. Мубарак отстапи од лидеркста позиција во февруари по масовните протести против неговото владеење.
XS
SM
MD
LG