Достапни линкови

Расмусен - нукеларното оружје во Пакистан е безебедно


Андерс фог Расмунсен
Генералниот Секретар на НАТО Андерс фог Расмусен денеска изјави дека нуклеарното оружје во Пакистан е безбедно. Расмунсен, кој е во посета на Авганистан сепак призна дека постоела извесна загриженост откако на пакистанските сили им требаа 17 часа за да ја повратат контролата врз морнаричката база која ја презедоа талибанците.
Нападот во Карачи беше нова непријатност за Пакистан три недели по убиството на Осама бин Ладен, кој се криеше во оваа земја во Аботабад во близина на воена академија.
XS
SM
MD
LG