Достапни линкови

Над Европа, откажани над 250 летови


вулканот Гримсвотн
Европската агенција за авиосообраќај соопшти дека денеска би можело да бидат откажани над 500 летови поради облакот од вулканот Гримсвотн на Исланд. Досега, според Агенцијата, биле откажани над 250 летови. Облакот, како што се наведува, се ширел над Северна Ирска, Шкотска и Скандинавија. Сепак, експертите велат дека постојат мали шанси за повторување на минатогодишниот хаос во авиосообраќајот предизвикан од облакот со прав од друг исландски вулкан.
XS
SM
MD
LG