Достапни линкови

Одбележување на Денот на просветителите Св.Кирил и Методи


Во рамки на одбележувањето на Денот на сесловенските браќа Кирил и Методиј, македонската државно-црковна делегација предводена од претседателот Ѓорге Иванов ќе присуствува на молебен на гробот на Свети Кирил во базиликата „Сан Клементе“. Со денешните активности завршува тридневната посета на македонската делегација на Рим. За време нa посетата Иванов се сретна и со папата Бенедикт Шестанесети.
XS
SM
MD
LG