Достапни линкови

Торнадо однесе стотина жртви во САД


Џоплин, Мисури
Најмалку 116 луѓе загинаа, а стотици се повредени во торнадо што го зафати градот Џоплин во американската сојузна држава Мисури, соопштуваат тамошните власти. Американските метеоролози информираат дека торнадото што го погоди градот со околу 50 илјади жители е најсмртоносното поединечно торнадо во САД во последните 60 години, од 1953. Дијаметарот на торнадото бил поширок од еден километар.
XS
SM
MD
LG