Достапни линкови

„Дрвото на животот “ добитник на Златна Палма


Продуцентите на филмот „Дрвото на животот “
Филмот „Дрво на животот “ на американскиот режисер Теренс Малик е добитник на главната награда на овогодинешниот Кански филмски фестивал. Но режисерот не бил присутен да ја прими наградата Златна палма. Главните улоги во филмот ги толкуваат ѕвездите Бред Пит, Шон Пен и Џесика Частин . Актерката Кирстен
Данст ја освои наградата за најдобра актерка, за нејзината улога во филмот Меланхолија, а францускиот актер Жан Дижардин ја освои наградата за најдобар актер, за улогата во филмот Уметникот.
XS
SM
MD
LG