Достапни линкови

Oтворена канцеларија на ЕУ во Бенгази


Кетрин Ештон
Шефот за надворешна политика на ЕУ Кетрин Ештон отвори претставништво на Унијата во хотел во градот Бенгази кој е под контрола на либијските бунтовници. Ештон е првиот високорангиран дипломат кој допатува во Либија од почетокот на немирите пред три месеци. Посетата е со цел потврдување на подршката на меѓународната заедница за бунтовничкото движење кое се противи на лојалистите на лидерот Муамар Гадафи.
XS
SM
MD
LG