Достапни линкови

Кетрин Ештон во посета на Либија


Кетрин Ештон
Шефот за надворешна политика на Европската унија Кетрин Ештон денеска е во посета на Либија, со цел да им изрази подршка на бунтовниците кои му се спротиставуваат на режимот на лидерот Муамар Гадафи. Ештон, првиот високорангиран дипломат кој допатувал во северноафриканската земја од почетокот на немирите, во Бенгази изјави дека нејзината посета е со цел потврдување на меѓународната подршка. Во меѓувреме, силите на НАТО извршуваат нови офанзиви против лојалистите на Гадафи. Претпладнево авиони на Алијансата ја бомбардираа резиденцијата на лидерот во Бенгази а вчера биле нападнати делови од либијската флота.
XS
SM
MD
LG