Достапни линкови

Протести во Шпанија на денот на локалните избори


Нови протести настанаа денеска во Шпанија на денот на гласањето за локалните и региуоналните избори, на кои се гледа како на тест за владеачката социјалистичка партија. Од 15 мај десетици илјади жители на Шпанија протестираат во знак на незадоволство од ниските примања и кратењето на социјалните расходи. Шпанија е земја со највисока стапка на невработеност која се очекува да достигне 21,5 проценти во првиот квартал годинава. Предизборните анкети покажуваат дека социјалистите се соочени со пораз на денешните избори.
XS
SM
MD
LG