Достапни линкови

Аеродромите во Исланд се затвораат поради ерупција на вулкан


Исланд го затвори главниот меѓународен аеродром по ерупцијата на најактивниот вулкан во земјата, поради што во воздухот има пепел чад и пареа. Властите соопштија дека и другите аеродроми најверојатно ќе бидат затворени. Портпаролот на исландскиот меѓународен аеродром Хјордис Гудмундсдотир рече дека мала е веројатноста облакот да се прошири кон Европа. Во април минатата година европскиот воздушен простор беше затворен поради ерупција на друг исландски вулкан, по која вулканска прашина се прошири над целиот европски континент.
XS
SM
MD
LG