Достапни линкови

Русија контра предлозите за санкции за Белорусија


белоруската полиција апси опозициски активист
Рускиот министер за надворешни работи рече дека меѓународни санкции за Белорусија нема да помогнат во спроведувањето на реформи во земјата. Забелешките на Сергеј Лавров следат по зголемениот притисок од меѓународната заедница за одредување на санкции против белортуските власти по апсењето и затворањето на активисти на опозицијата за наводно учество во немирите по ланските претседателски избори. Властите осудија десетици опозиционери, меѓу кои и тројца противкандидати на Александар Лукашенко, кои му се спротиставија на изборите на 19 декември, кога Лукашенко доби уште еден мандат.
XS
SM
MD
LG