Достапни линкови

Кинеските власти го обвинуваат дисидентот Веивеи и за затајување данок


Кинеските власти соопштија дека фирмата која ја раководел затворениот уметник Аи Веивеи, затајувала данок. Според агенцијата Ксинхуа, таа фирма избегнала да плати огромна сума пари за данок и ги уништила документите. Сестрата на Веивеи изјави дека дури и фирмата да затајувала данок, тој не бил шеф и немал такви овластувања за да биде гонет.
XS
SM
MD
LG