Достапни линкови

Брамерц со негативен извештај за соработката на Србија со Хашкиот трибунал


Серж Брамерц
Досегашните напори на Србија за апсење на обвинетите од Хашкиот трибунал Ратко Младиќ и Горан Хаџиќ не се доволни, се наведува во извештајот на главниот обвинител на Трибуналот, Серж Брамерц. Во документот што ќе биде разгледуван на седницата на Советот за безбедност на 6 јуни, тој наведува дека неуспехот на Србија го поткопува авторитетот на властите во Белград и не е во согласност со декларативната подготвеноста за целосна соработка со Трибуналот. Брамерц во извештајот посочува дека единствено од соработката со Белград во размената на документи.
XS
SM
MD
LG