Достапни линкови

„Амнести“ со критики за властите во Египет


од протестите
Меѓународната „Амнести Интернешнл“ соопшти дека властите во Египет и понатаму ја ограничуваат слободата на собир, малтретираат затвореници и судат цивили на воени судови. Организацијата за човекови права испрати апел до властите во Египет внимателно да ги анализираат постапките на безбедносните сили се` со цел да се спречат идни злоупотреби. Жителите на Египет „заслужуваат уверување дека не се жртвувале залудно“ се наведува во соопштението на „Амнести“.
XS
SM
MD
LG