Достапни линкови

Парваз - во сирискиот затвор имаше претепувања до смрт


Дороти Парваз
Новинарот на Ал Џезаира Дороти Парваз се врати во Катар откако беше неколку дена затворена во Сирија.
Парваз изјави дека во затворскиот центар слушала дивјачки тепања до смрт на затвореници, кои, како што и рекол некоиј агент, биле одговорни за убиства во Дера.
Парваз, која има американско, канадско и иранско државјанство, во Сирија беше испратена на крајот на Април со задача да извества за анти владините протести.
Сириските власти ја екстрадирале во Иран од каде е префрлена во Катар во седиштето на Ал Џезаира.
XS
SM
MD
LG