Достапни линкови

Јапонија повторно во рецесија по природните катастрофи


Токио - Сиромашни јапонци
Јапонија, трета економија во светот, е повторно во рецесија по проблемите што ги предизвика земјотресот и цунамито на 11 Март.
Владата во Токио објави дека бруто домашниот производ паднал за 0,9 насто за перидот Јануари – Март што е втор квартал по ред.
Банката на Јапонија очекува економијата да расте во втората половина на 2011иако побавно од предвидувањата.
XS
SM
MD
LG