Достапни линкови

Зголемен меѓународен притисок врз Сирија


Протести во Сирија
Сирија се соочува со зголемен притисок да запре со крвавото задушување на анти-владините протести во кои загинаа околу 700 цивили. За прв пат, Вашингтон вовоеде санкции врз сирискиот претседател Башар Ал Асад, поради кршење на човековите права. Се очекува, наредната недела и ЕУ да ги прошири санкциите врз Сирија. Од друга страна, рускиот претседател Дмитриј Медведев вели дека треба да му се даде шанса на Асад да ги оствари ветените реформи и предупреди дека не треба да има странско мешање во земјата.
XS
SM
MD
LG