Достапни линкови

Путин во Белорусија


Рускиот премиер Владимир Путин и белорускиот претседател Александар Лукашенко.
Се очекува, рускиот премиер Владимир Путин денеска во Минск да разговара за пакетот руски кредити за Белорусија. Минск се соочува со економска криза поради високата јавна потрошувачка. Белорусија веќе ја девалвираше националната валута. Русија наводно е подготвена да понуди кредит од три милијарди долари. Аналитичарите сметаат дека Москва за возврат ќе бара да има предност при евентуалната приватизација на две големи рафинерии за нафта, гасоводниот систем и белорускиот мобилен оператор.
XS
SM
MD
LG