Достапни линкови

Бугарскиот министерот за транспорт поднесе оставка


Бугарскиот министер за транспорт и инфомрациска технологија Александар Цветков поднесе оставка, соопшти денеска премиерот на Бугарија, Бојко Борисов. Оставката ја потврди и Минисерството за транспорт, кое сооппшти дека Цветков ја поднесува оставката поради лични причини. Кон крајот на минатата година во бугарските медиуми се појавија шпекулации дека Цветков и неговиот тим се под истрага поради значителното зголемување на трошоците за изградба на еден објект на државната железница.
XS
SM
MD
LG