Достапни линкови

Ал Каеда наименува привремен лидер


Саиф ал Адел
Новинските агенции јавуваат дека Ал каеда го наименува египетскиот милитант Саиф ал Адел за приврмен лидер. Станува збор за порнашен полковник на египетските специјални сили кој во текот на осумдесетите години се борел во Авганистан на страната на талибанците. Тој е посоечен од Вашингтон за еден од организаторите на неколку бомбашки напад врз американски цели. Ал Каеда беше без лидер откако во почетокот на месецот во Пакистан беше убиен Осама бин Ладен.
XS
SM
MD
LG