Достапни линкови

Пакистан работи на односите со Кина


Пакистанскиот премиер Јусуф Раза Гилани
Пакистанскиот премиер Јусуф Раза Гилани денеска ја продолжува својата посета на Кина каде се сретна со премиерот Вен Џиабао.Се очекува двјцата да потпишат договор за да продолжи со рударскиот проект и можен одбранбен договор. Посетата на Гилиани следува по заладените односи на меѓу Исламабад и Вашингтон по убиството на Осама Бин Ладен минатиот месец, па Пакистан се обидува да ги подобри односите со Кина. Пред заминување за Кина, Гилани за кинеската новинска агенција изјави дека Пакистан е горд да ја има Кина за „најдобар пријател“.
XS
SM
MD
LG