Достапни линкови

Кралицата Елизабета пристигна во Ирска


Центарот на Даблин денеска
Кралицата Елизабета втора денеска пристигна во Даблин, на првата официјална посета на британски монарх во Ирска откако земјата прогласи независност од Обединетото кралство во 1921 година. Повеќе од 8,500 ирски полицајци се ангажирани за безбедноста на Елизабета и нејзиниот сопруг принцот Филип. Ирските националисти реагираа на најавената посета, тврдејки дека кралицата не смее да стапне на ирска земја. Во понеделникот имаше и закана за поставена бомба поради која центарот на Лондон беше затворен.
XS
SM
MD
LG