Достапни линкови

Иран демантира дека набавил технологија за балистички ракети


Иран денеска ги отфрли обвинувањата дека добил технологија за балистички проектили од Северна Кореја. Според министерството за надворешни работи во Техеран, Иран нема потреба од набавка на таква технологија бидејки има своја. Советот за безбедност на Обединетите Нации соопшти дека компоненти за балистички проектили биле трансферирани во Иран од Северна Кореја, преку една соседна земја, алудирајки на Кина.
XS
SM
MD
LG