Достапни линкови

Протест на имигрантите во Атина


последниот е дел од серија протести, повеќето од кои се организираат против мерките за штедење во задолжената земја
Околу 500 имигранти и други демонстранти се собраа денеска пред зградата на градоначалникот на Атина, за да протестираат против расистичките претепувања имигранти во грчката престолнина во последните денови, пренесоа агенциите. На денешниот митинг, што се оддржа неколку часа пред протестот на крајонодесничарки групи, демонстрантите скандираа „Фашизам - никогаш повеќе“. Речиси 25 лица беа примени во болница по минатонеделниот крајнодесничарски протест, за време на кој групи млади луѓе бркаа и по улиците тепаа имигранти.
XS
SM
MD
LG