Достапни линкови

Косор: Хрватска е подготвена за членство во ЕУ


Јадранка Косор
Хрватска е подготвена за членство во Европската унија изјави денеска премеирот на Хрватска, Јадранка Косор која учествува на Европски економски конгрес во Катовице. „Ние ги исполнивме сите услови за да ги завршиме преговорите“ рече таа и додаде дека до крајот на јуни ќе може да биде ставена точка на тој дијалог. „Хрватска требаше да направи големи промени, да спроведе сложени економски, политички, административни реформи. Благодарение на тоа, нашата држава ќе влезе во ЕУ подготвена за тоа уште од првиот ден да стане рамноправен партнер,“ дополни Косор.
XS
SM
MD
LG