Достапни линкови

МКС - налози за апсење на либиски функционери за злосторства


Луис Морено Окампо
Главниот Обвинител на Меѓународниот Кривичен Суд се очекува денеска да побара од Судот да издаде налози за апсење на тројца либијци одговорни за убиства на цивили за време на акциите на режимот на Моамер Гадафи против бунтовниците.
Луис Морено Окампо изјави дека денеска ке ги предаде доказите за злосторства против човештвото. Дипломатите веруваат дека Гадафи ќе биде меѓу обвинетите.
XS
SM
MD
LG