Достапни линкови

Лидерот на ХДЗ во Босна ќе бара територијално преуредување


Драган Човиќ
Лидерот на Хрватската демократска заедница во Босна и Херцеговина Драган Човиќ изјави синоќа дека во следниот мандат како лидер на таа партија, ќе бара територијално преуредување на Босна и Херцеговина, но тврди дека со тоа РС нема да биде загрозена.
За позицијата на РС нема да одлучува никој, ниту во Мостар, ниту во Сараево, изјави Човиќ во интервју за Независне новине.
Тој верува дека хрватскиот народ мора да има територијална еднаквост во БиХ.
XS
SM
MD
LG