Достапни линкови

Шефот на ММФ, Доминик Штраус Кан подложен на медицински преглед


U.S. -- International Monetary Fund (IMF) Managing Director Dominique Strauss-Kahn leaves the New York Police Department Special Victims Unit headquarters in Harlem, 15May2011.
Врз шефот на ММФ Доминик Штраус Кан е извршен медицински преглед по обвинувањата дека извршил сексуален напад. 62 годишниот Кан, кој беше уапсен во саботата, ги отфрли обвинувањата дека нападнал и се обидел да силува вработена жена во хотел во Њујорк. Тој беше уапсен на аеродромот Џон Кенеди од каде што чекал авион за Париз. Кан требаше да се појави пред Суд вчера но тоа беше одложено поради медицинскиот преглед. Неговите адвокати изјавија дека не е виновен.
Полицијата на Њујорк пак соопшти дека хотелската службеничка го идентификувала Кан меѓу повеке лица застанати во една линија.
XS
SM
MD
LG