Достапни линкови

Милитанти убиле 220 луѓе на Брегот на слоновата коска, тврди власта


Претседателот Аласан Оуатара и членови на новиот владин состав
Милитанти и лојалисти на екс – лидерот на Брегот на слоновата коска Лаурент Гбагбо убиле 220 луѓе во југозападот на земјата во немирите кои избија по претседателските избори, тврдат од власта. Патрик Ачисаид, портпарол на новиот владин состав на чело со претседателот Аласан Оуатара, рече дека во „убиствата без вера и закон, мети биле сите жени, мажи и деца на кои било налетувано.“. Според него, седумнаесетминабиле повредени во судирите.
XS
SM
MD
LG