Достапни линкови

Убиени дванаесетмина курдски милитанти во Турција


Турските власти соопштија дека убиле 12 курдски милитанти, откако ја преминале границата со Авганистан. Во соопштението на војската се додава дека интервенцијата се случика во југоисточната провинција Сирнак. Инцидентот се случува во услови на растечки страв за можни инциденти во јуни, за кога се закажани парламентарните избори во земјата.
XS
SM
MD
LG