Достапни линкови

Меркел сака електрични автомобили во Германија


Германскиот канцелар Ангела Меркел изјави дека нејзината влада очекува дека еден милион електрични автомобили ќе се возат низ Германија до 2020 година. Таа додаде дека би сакала нејзината земја да биде „водечки пазар и добавувач за електрична мобилност“. Според канцеларката, со елетричното гориво ќе се намалат емисиите на јаглерод диоксид како и германската зависност од фосилни горива.
XS
SM
MD
LG